Online zpravodajství

11:00:23

On-line chat skončil.

11:00:18

Luboš Zvičina: Srdečně děkuji všem účastníkům debaty na on-line deníku vzpravy.cz ohledně slona. Jsem rád a překvapen, až jaké množství lidí pohřeb slona sleduje a sledovalo, a dokonce jsem zjistil, že na facebook byla včera přidaná videa o mně a hned tam bylo 1800 zhlédnutí. Přeji všem hezké dny a slunce v duši!

10:57:01

Otázka: Ve kterém roce byl slon skutečně instalován? Informace z médií, o jeho více než dvacetileté existenci, je podle nás nepřesná a slon stál na místě již v letech  před revolucí, je tedy více než třicetiletý.

Luboš Zvičina: Máte pravdu. Už jsem to rozebíral dříve, stál tam 48 let od roku 1970.

10:56:01

Otázka: Jak dlouho práce na slonovi trvala a z čeho všeho byl vyrobený?

Luboš Zvičina: Práce trvala přes zimu mezi léty 1969 a 1970, ale na celé skupině zvířat (už jsem je vyjmenoval dříve). Bylo to vyrobené z ocelových trubek, ocelového plechu a svařované elektrikou a plynem. Pak tam byly základní nátěry a vrchní konečný nátěr.

10:54:05

Otázka: Dobrý den, na slonovi byl nápis podporující Havla. Už jen kvůli tomu jsem za něj rád a děkuji... Kdyby tam někdo napsal Ať žije Zeman, tak ho půjdu zbourat sám. Ještě jednou díky

Luboš Zvičina: Já nerozlišuji politiky. Slon nebyl zbudován kvůli politice.

10:53:07

Otázka: Dobrý den, sledujete aktivitu kolem nového slona? zapojujete se nějak? jaký na to máte názor?

Luboš Zvičina: Sleduji to a momentálně jsem strašně sledován já. Jsou to samá natáčení a rozhovory, každý den po mně něco chce, na což jsem nebyl zvyklý. Musím říct, že na stará kolena mě to docela těší. Jako autor jsem byl inkognito, lidé se o mně dozvěděli až teď.

10:51:19

Otázka: Dobrý den, už vás kontaktovali, aby ste se podílel i na tom novém slonovi?

Luboš Zvičina: Ano, kontaktovali. Už jsem odpovídal dříve.

10:50:45

Otázka: Taky jste na slona troubil, když jste jel kolem?

Luboš Zvičina: Až včera, když jsem vezl nové kalendáře z Trutnova do Dvora, jsem poprvé zatroubil na jeho hrobeček.

10:47:58

Otázka: Kde se ještě můžeme setkat s vaší prací?

Luboš Zvičina: Nejlépe na internetu, na mých webových stránkách. Stačí, když si do vyhledávače dáte Luboš Zvičina a objeví se mé webové stránky. Jinak tedy mají adresu luboszvicina.freepage.cz. Tyto stránky si sám obhospodařuji, a proto jsou aktuální. Tam uvidíte celou mou tvorbu - obrazy, grafiky, kresby, PC grafiky, plsastiky, videa i ukázky reklamy, mezi kterými je i slon.

10:45:24

Otázka: Jak jste se ke slonovi dostal? Bylo nějaké výběrové řízení?

Luboš Zvičina: Za všechno může zahradník. Miloš Böhm byl v době realizace reklam šéfzahradníkem ZOO ve Dvoře a ten mně sjednal schůzku s panem ředitelem ZOO, inženýrem Vágnerem. Tím pádem může za to, že vznikl slon a vše, co následovalo.

10:43:30

Otázka: Zdravím, jestli to není tajné - kolik jste tehdy dostal za tuto práci peněz?

Luboš Zvičina: Už si to přesně nepamatuji, ale asi by se každý divil, jaký to byl „balík”, spíš tedy malý balíček. Nedělal jsem to pro peníze, dělal jsem to pro pana Vágnera, kterému jsem hrozně fandil.

10:41:16

Otázka: Dobrý den, jak dlouho tam ten slon vlastně stál? Někde se psalo, že 20 let, jinde jsem slyšel, že 40... jak to tedy bylo? Díky za odpověď!

Luboš Zvičina: Zrodil se a byl postaven na místo 1970, tudíž tam stál 48 let.

10:39:55

Otázka: Zdravím Mistře, dotaz zní: Ačkoli jako pamětník vím, že podobných a přece rozdílných artefaktů vzniklo a po řadu let existovalo po republice více, zajímala by mne zprůměrovaná odpověď, jak dlouho trvala práce na návrzích a jak dlouhá doba tehdy uplynula od  návrhu k dokončení realizace. Pak ještě, kdo byl výrobcem - realizátorem těchto plastik (záměrně se vyhýbám označení slovem bilboard). Děkuji za odpověď. Luboš Zelený

Luboš Zvičina: Návrh i realizace probíhaly současně. Slona, žirafy i nosorožce jsem nakreslil křídou v hale na beton ve velikosti 1:1 a podle toho jsme dělali i ty konstrukce. Trubka, která vedla slonovi po zádech, měla asi šest metrů. Byla to tvorba přímo na fleku. Výrobcem jsem já jako autor a dva svářeči – Miroslav Preschel a Miroslav Postupa.

10:35:32

Otázka: Dobrý den, nepříjde vám už to, co se děje kolem slona jako velká hysterie? Na soc.sitích vznikají skupiny, zapal svíčku pro slona, spanilá jízda pro slona,sbírka pro slona, apod..Samozřejmě, že i já si přeji nového slona, ale zapalovat svíčku či brzdit dopravu spanilou jízdou dopravu opravdu nebudu a peníze dám raději na charitu..

Luboš Zvičina: Svíčku jsem zapálit nebyl, nemám na to bohužel čas. Ale děkuji všem lidem, a hlavně těm, kteří organizují tu spanilou jízdu, pochody a další akce. Prosím vás, kdypak se český lid takhle semkne? Jen při sportu, když se vyhrává. Za to jsem vděčný a za to děkuji.

10:32:05

Otázka: Jste autorem i dalších zvířat podél cest - žirafy, nosorožce?

Luboš Zvičina: Ano. Začali jsme v zimě roku 1969 a pracovali až do roku 1970, kdy ta skupina byla dokončena. Celkem jsme udělali 18 žiraf, asi 4 nosorožce a pak tu jednu celebritu, našeho slona. Vytvořili jsme také původní znak ZOO s žirafkami, který měl výšku přes 6 metrů, a dále jsme udělali hodně nadpisů s názvem ZOO a počtem kilometrů.

10:28:47

Otázka: Dobrý den, myslím, že odstranění slona bylo unáhlené... Slon všem chybí, byl to místní symbol, když se řeklo u slona, každý věděl přesně o které místo jde.

Chtěla bych se zeptat, kdyby to dobře dopadlo a slon nám byl vrácen, zda byste nám stejného nebo stejně krásného slona navrhl :) Předem děkuji za odpověď! Jája

Luboš Zvičina: Na novém projektu se budu pravděpodobně podílet, ale spíš jako dohled. Už jsem předběžně domluven se zástupcem zoologické zahrady ve Dvoře, že i oni chtějí, aby byl zachován původní tvar slona, takže nového slona vytvoříme podobně. Původní tvar bude víceméně zachován. Akorát už jsou nové technologie, například firma Kasper dokáže vyrobit nerezovou plastiku. Navrhuji, aby slon měl zachovanou siluetu z boku, ale předek i zadek už by byl objemový. Slon měl nohy do pyramidy, nově by je měl svisle tak, jak to má být.

10:22:33

Otázka: Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, která "výzdoba" na slonu se Vám nejvíc líbila? Děkuji.

Luboš Zvičina: Nejvíc se mně líbil v původní barvě, tedy šedo-bílý. Rád bych, kdyby na tom slonovi někdo udělal opravdu kumštýřské sgrafito. To se bohužel za celou dobu toho pomalovávání nestalo.

10:20:36

Otázka: Jak se má slon?

Luboš Zvičina: Slon je bohužel popraven a mrtev. Ale když jednou něco končí, tak může začít něco nového a třeba i trošku lepšího.

10:19:16

Luboš Zvičina: Přeji hezký den všem čtenářům. Především děkuji, že tolik lidí vzalo ten pohřeb, původně jenom reklamy, za svůj. Tím pádem se dotyčný slon stal celebritou a symbolem klidu.

17:36:58

On-line chat začíná v 10:15 hodin.