Online zpravodajství

13:51:05

On-line chat skončil.

13:50:58

Lenka Jaklová: Děkuji za zajímavé otázky, obvykle jsem v roli toho, kdo se ptá, ale dnes jsem odpovídala. Snad jsem vás přesvědčila, abyste volili šťastnou 13! Pokud byste se chtěli dozvědět více o Františku Ulrichovi, přijďte ve čtvrtek 4. října v 18:00 hodin do Bio Centralu v Hradci Králové na slavnostní večer Tváře první republiky při příležitosti výročí české státnosti. Jste srdečně zváni!

13:48:16

Otázka: Kdo je v komunální politice Vašim vzorem?

Lenka Jaklová: František Ulrich, kterému se podařilo uskutečnit svůj sen o moderním městě. V čele Hradce Králové stál jako starosta bezmála 35 let, opakovaně byl zvolen sedmkrát. Je to tedy svého druhu rekordman. Díky němu se z provinčního města stal Hradce centrem moderní architektury a urbanismu, kam si pro inspiraci přijížděly výpravy z Československa i ze zahraničí. Pro Františka Ulricha, a není to nadsázka!, nebylo nic překážkou. Své četné kontakty ve prospěch města rozvíjel ve Vídni i v Praze. Dobový tisk přinesl jeho charakteristiku v tomto smyslu: Když pardubický starosta vstává, tak František Ulrich už jedná v Praze na ministerstvu. Samozřejmě to byl génius a ti se rodí jen čas od času. Ale po všech těch nešťastným diskuzích o jeho pomníku by možná stačilo, kdybychom si byli vědomi toho, že nejlepším pomníkem Františka Ulricha je toto město Hradec Králové.

13:43:02

Otázka: Která kulturní akce podporovaná městem z poslední doby vám utkvěla v mysli? Vladimír Vágner

Lenka Jaklová: 150. výročí bitvy na Chlumu 1866. V tomto případě Hradec překročil svůj stín a v synergii s dalšími partnery v rámci cestovního ruchu, účinkujícími a institucemi dokázal zorganizovat akci, která měla skutečně mezinárodní rozměr.

13:40:39

Otázka: Je podle vás v Hradci Králové v oblasti kultury co zlepšovat? 

Lenka Jaklová: Určitě je vždycky co zlepšovat a někdy to ani nevyžaduje vysoké finanční náklady. V Hradci máme úžasný akustický prostor v městské hudební síni, který slouží k nahrávání CD. Pěveckému sboru Jitro, a dokonce i jejich pardubickým kolegům, by stálo za to, více promyslet hudební dramaturgii, protože koncertní sál dosud nemá odpovídající využití.

13:37:27

Otázka: Čím jste si prošla dříve a jak byste to chtěla využít v politice?

Lenka Jaklová: Už v polovině 90. let jsem si vyzkoušela veřejné angažmá. Konkrétně v diskuzi o podobě veřejnoprávního média. Tehdy jsem se o sobě dozvěděla, že se nebojím a že umím jít do střetu, když jde o vážnou věc. A to mi zůstalo. Samozřejmě jsem za to zaplatila, protože jsem v jako novinářka odešla na volnou nohu, což bylo tehdy poměrně neobvyklé, ale díky tomu se mi přihodila úžasná věc, že jsem se mohla živit jen tím, čím jsem chtěla. Můj přítel Ivan Kraus říká o lidech tohoto typu, že „smrdí svobodou”. Když se mě voliči ptají, proč jsme vytvořili koalici složenou ze STAN a Svobodných, říkám, že svoboda a nezávislost jsou dvě strany jedné mince. Na naší kandidátce převažují lidé, kteří si něco ve svém životě a profesi vyzkoušeli, nejsou propojeni se současným politickým establishmentem a je tady naděje, že mohou něco v Hradci Králové opravdu změnit.

13:31:49

Otázka: Dobrý den, čím se prosím zabýváte ve svém civilním životě?

Lenka Jaklová: Publicistka, dokumentaristka, projektová manažerka, spisovatelka a vedle toho jsem normální máma, partnerka i babička.

13:30:37

Otázka: Dobrý den, dovolte mi, abych Vám pochválil fotku – vypadáte opravdu sympaticky a jako primátorku bych si Vás určitě dokázal představit. Co ráda děláte kromě politiky?

Lenka Jaklová: To je ta nejtěžší otázka. Co mám teď říct, abych neztratila potenciálního voliče? Dělám všechno naplno.

13:29:08

Otázka: Pivo nebo víno? Co preferujete?

Lenka Jaklová: Oboje.

13:28:49

Otázka: Jaký máte názor na současnou vládu ČR, která funguje s podporou KSČM?

Lenka Jaklová: Pro mě to bylo a je velké rozčarování.

13:28:12

Otázka: Nechtělo by to, aby nám Hradec trošku zezelenal? A to nemyslím stranu, ale opravdu ZELEŇ!

Lenka Jaklová: Z města tonoucího v zeleni se Hradec spolehlivě změnil v město tonoucí v kamení. Současná horká léta nám mimo jiné naznačují, že bychom Hradec neměli dál dláždit, ale zatravnit. Naprosto souhlasím.

13:27:05

Otázka: Působíte jako celkem konfliktní uskupení. Bude s vámi chtít někdo jít do koalice případně?

Lenka Jaklová: To se mýlíte, s námi je velká legrace. Ostatně náš slogan do voleb je „Město nevzkvétá”. Co je na tom konfliktní?

13:26:01

Otázka: Co je podle vás důležitější, Benešovka nebo stadion?

Lenka Jaklová: Když to bude v rozumné míře, ať je tady klidně stadion, ale dát půl miliardy na jeho rekonstrukci v době, kdy Benešova třída je v naprosto skličujícím havarijním stavu, pak je na místě uvažovat se zdravým rozumem a opravit stadion přiměřeně našim možnostem. 150 milionů, které byly přesunuty na fotbalový stadion, a to i přes slib občanům, že budou použity na rekonstrukci Benešovy třídy, by se měly vrátit tam, kam byly původně určeny.

13:21:40

Otázka: Proč bych měl volit zrovna vás? Rozhoduji se mezi všemi stranami kromě ANO, SPD a podobnými exoty... děkuji za zajímavou odpověď!

Lenka Jaklová: Ještě jste nás nevyzkoušel, v tomto uskupení kandidujeme poprvé.

13:21:00

Otázka: Jaký máte názor na SPD? Na rovinu prosím, děkuji!

Lenka Jaklová: Rozumím obavě, z jaké vznikla rétorika SPD. Myslím, že opravdu je nutné se obávat, aby Evropa nepřestala patřit Evropanům, ale tato forma je pro mě příliš radikální.

13:20:09

Otázka: Co máte na Hradci nejradši?

Lenka Jaklová: Soutok. Tady budu trochu osobní. Nejenže je to krásné přírodní místo, je to symbolika dialogu a porozumění. Měla jsem to štěstí, že jsem v devadesátých letech provázela v Hradci spisovatele a diplomata Viktora Fischla. O soutoku a svém městě napsal mimo jiné krásnou knihu Hrací hodiny. V jeho symbolice měl ten soutok velmi erotický podtext.

13:17:52

Otázka: Co byste v Hradci postavila nového, kdybyste si měla vybrat jednu věc?

Lenka Jaklová: Samozřejmě mně chybí galerie výtvarného umění, ale to je totéž jako s nominací Hradce do UNESCO. Když se myšlenka mine se správným časem, tak se už třeba nikdy neuskuteční. Gočárova galerie je z říše snů, ale proč by časem nemohla vzniknout galerie města. Ale opravdu časem, protože teď musíme opravovat a rekonstruovat, to jsou priority. Hradec Králové má sice galerii, ale ta je krajská. Jejím posláním je uchovávat sbírkové předměty, ale živé centrum, prostor pro současné umělce, současné trendy a výměnu názorů, Hradec Králové bohužel nemá. Mezi statutárními městy je, tuším, výjimkou.

13:15:39

Otázka: Babiš vs. Okamura vs. Zeman? Koho byste si vybrala za koaličního partnera?

Lenka Jaklová: Díky Bohu, že nemusím řešit celostátní politiku. Ani jednoho…

13:15:05

Otázka: Co je podle Vás největší problém Hradce Králové? A jak byste ho řešila?

Lenka Jaklová: Myslím, že největší problém Hradce je to, že ztrácí dobré jméno. Proč? V Hradci nic nejde, Hradec stagnuje. Tato atmosféra spolehlivě odrazuje developery a investory, kteří by rádi otevřeli prosperující firmu a nabídli pracovní příležitosti, a dotýká se i obyčejných občanů. Řešení je v rukou občanů. Manažerský tým, který se neosvědčil, je třeba obměnit.

13:12:43

Otázka: Jakou známku byste dala primátorovi za uplynulé období? A proč?

Lenka Jaklová: Neprospěl.

13:12:12

Otázka: Kdo podle vás vyhraje volby? Pořád čtu že HDK nebo ANO, myslíte si to také?

Lenka Jaklová: Nechte se překvapit. Možná jsme my černým koněm voleb…

13:11:38

Otázka: S kolika procenty ve volbách budete spokojená?

Lenka Jaklová: Zastupuji naši koalici, ale samozřejmě na tuto otázku máme společný názor. Šli jsme do voleb, abychom uspěli, a máme co nabídnout. Věřím, že bychom mohli získat 10 %.

13:10:18

Otázka: Co nabízíte mladým lidem? Samozřejmě, že asi bydlení, ale to slibuje každý...

Lenka Jaklová: Hradec Králové se vylidňuje, stárne. Je to z velké části rétorikou předchozích politických reprezentací, že Hradec je výsostně akademické a univerzitní město. Hradec se nesnažil a nesnaží zaujmout investory, získat nové pracovní příležitosti, s čímž souvisí, že když nebude práce, nebude bydlení. A následkem je odchod mladých lidí z Hradce Králové.

13:08:51

Otázka: Která strana vám je pro případné povolební vyjednávání nejbližší?

Lenka Jaklová: Ta, která bude spolu s námi usilovat o řešení havarijní situace Benešovy třídy jako priority číslo 1. Ta, která nemluví, ale koná.

13:08:07

Otázka: Koho jste volila ve volbách na prezidenta?

Lenka Jaklová: Nemáte lehčí otázku? Samozřejmě jsem volila pana profesora Jiřího Drahoše.

13:07:35

Otázka: Myslíte si, že by mělo město podporovat výstavbu startovacích bytů?

Lenka Jaklová: Z hlediska naší koalice nejsme proti startovacím bytům v nějaké rozumné míře. Otázkou je, zda by je mělo stavět město. Vidíme tady jiný problém – Hradec Králové vedle Písku je druhým městem s nejstarší populací, máme největší počet seniorů. A nemluví se o tom, že Hradec jako statutární město nemá vlastní dům pro seniory. Mladí lidé si mohou pomoci, stačí už ne. Měli bychom na ně myslet.

13:06:03

Otázka: Jestli se nepletu, vaše témata jsou kultura, cestovní ruch, Hradec Králové, Evropa a tak podobně. Co podle vás může udělat Hradec pro to, aby se do moderní Evropy vrátil jako sebevědomé město? Vždyť na rozdíl od Pardubic nemáme ani mezinárodní letiště.

Lenka Jaklová: Je tu pokus o nominaci na indikativní seznam UNESCO pro architekturu a moderní urbanismus Hradce Králové, ale s lítostí musím říct, že se obávám, že ten správný čas už minul. Hradec Králové je unikátní město v Evropě, možná ve světě, ale dnes se do seznamu UNESCO zapisují zejména památky třetího světa. Já vidím příležitost pro Hradec někde jinde… V současnosti v západní Evropě probíhá transformace železniční sítě, my máme šanci připojit se a usilovat o rychlostní železnici, která by propojila Hradec Králové s Prahou a polskou Vratislaví. Tuhle příležitost bychom si neměli nechat uniknout.

13:03:27

Otázka: Dnes jsem dostal do schránky Hradečák. Na titulní stránce je článek od Vás. Nemáte pocit, že je vaše komunální kampaň příliš ostrá?

Lubor B.

Lenka Jaklová: Na naší kandidátce máme řadu lékařů a ti jsou zvyklí určit diagnózu, aby jejich léčba byla úspěšná. Já jsem člověk slova, publicistka a jsem zvyklá pojmenovávat věci. Jestli chceme, aby Hradec zase vzkvétal, což je naše heslo do voleb, tak si musíme bez příkras říci, co tady nefunguje a pokusit se věci napravit. Že stávající politické reprezentaci to může připadat ostré, budiž, protože jsou už dlouhá léta zvyklí na to, že mají volný přístup do médií a veřejnost se k nim obvykle chová vlídně. Neřekla bych, že je ostrá, ale že je trefná.

13:00:52

Lenka Jaklová: Pěkný podzimní slunečný den.

12:44:11

On-line chat začíná ve 13:00 hodin.