Online zpravodajství

13:48:55

On-line chat skončil!

13:48:49

Táňa Šormová: Přála bych si, aby lidé šli k volbám, protože to je jediný demokratický způsob, jak mohou ovlivnit budoucnost města. Dále aby si pozorně přečetli volební programy a vybírali uvážlivě a s rozumem. A přeji si, aby se v Hradci žilo pěkně a aby byl znovu krásným zeleným městem. Všem přeji zdraví, spokojenost a štěstí.

13:45:40

Otázka: Mělo by být v politice víc žen? A proč?

Táňa Šormová: Mělo. Důvod je pro mě velmi jednoduchý – ženy dokáží politiku zjemnit a dokáží se velice často jednodušeji domluvit na řešení problémů. Je tam více srdíčka a vcítění, to se chlapům moc nelíbí, ale je to potřeba.

13:44:18

Otázka: Slíbíte nám jako všichni ostatní také opravu Benešovky?

Táňa Šormová: Benešovka je moje srdeční záležitost, protože tam bydlím od té doby, co stojí. Na rozdíl od jiných, kteří se zde objevují v posledních týdnech, sedí v hospodách a nabízejí petice. Jsem členem komise místní samosprávy, která tam působí, takže už mnoho let bojujeme za to, aby se s ní hnulo a stala se prioritou pro městský rozpočet. Žije tam mnoho lidí na jedné ulici a zaslouží si, aby to tam vypadalo podstatně lépe než teď. Časový posun od slibovaných návrhů, kdy se mělo začít s opravou dalších části, si zavinili částečně i obyvatelé Benešovky, protože dlouho trvalo, než město získalo potřebné souhlasy vlastníků k potřebné výpůjčce pozemků. Občas do toho vstoupí někdo s kritikou, napadne rozhodnutí… Smutné bylo, že město v minulém období slíbilo, že bude s přebytků ukládat prostředky na další opravy, nakonec od toho ale ustoupilo. Je to stoprocentně potřeba, protože Benešovka chátrá stále rychleji. Dílčí úpravy jsou opravu jen dílčí, jako když se dělají nové schody do staré zrezivělé konstrukce.

13:39:18

Otázka: S kým by jste šla do koalice? A s kým naopak ne?

Táňa Šormová: Pro mě je to předčasné. Pokud program těch stran bude takový, že se s ním ztotožníme a bude ku prospěchu občanů Hradce, tak není problém žádný. Nejsme ti, kdo budou někoho oslovovat.

13:38:11

Otázka: Jaký máte názor na současnou vládu, která funguje s podporou KSČM?

Táňa Šormová: Nebyla jsem ráda, že jsme vládě podporu dali. Na druhou stranu, pokud ta vláda bude vládnout tak, že to bude ku prospěchu lidem v téhle zemi, tak problém mít nebudu a nemám. Vše ukáže až čas.

13:36:45

Otázka: Koho jste volila ve volbách na prezidenta?

Táňa Šormová: Zemana.

13:36:33

Otázka: Jak je pro vás důležité školství a vzdělávání?

Táňa Šormová: Moc důležité, protože jsem učitelka, tělocvikářka. Celý život se pohybuji v neziskovém sektoru a volnočasových aktivitách, jezdím na tábory a podílím se na organizaci aktivit dětí, takže je to pro mě priorita.

13:34:55

Otázka: Chcete zavést hromadnou dopravu zdarma?

Táňa Šormová: Rádi bychom, byť to je možná finančně velice náročné, uvažovali jsme o tom velmi intenzivně. Když budu realista, tak si myslím, že v té první fázi snahy s MHD něco udělat, nebude reálné ho zavést zdarma. Hradec se potýká s hustou dopravou uvnitř města a jedním z řešení by mohlo být alespoň zlevnění hromadné dopravy. To by mohla být motivace nechat auto doma. Když se podíváte do aut, tak uvidíte, že tam většinou sedí jen jeden člověk. Město by si pak nemuselo tolik lámat hlavu s parkováním. Časem bychom to zavést chtěli, ale hned to reálné není. Udělat něco s cenou MHD, a to směrem dolů, bychom určitě chtělo.

13:32:11

Otázka: Máte ve vaší straně i mladé členy nebo jen samé starší lidi?

Táňa Šormová: Máme i mladé členy, byť jich není mnoho, ale jsou.

13:31:50

Otázka: S kolika procenty po volbách budete spokojená?

Táňa Šormová: Spokojený by neměl být člověk nikdy s ničím, pokud chce něčeho dosáhnout. Upřímně, pokud se nám podaří obhájit počet zastupitelů, které máme, bude to dobré. Kdyby se nám podařilo navýšit na šest zastupitelů, budu spokojená. Pokud uhájíme čtyři, bude to fajn.

13:30:34

Otázka: Co bylo za minulého režimu lepší podle vás?

Táňa Šormová: Životní jistota. Nebyl třeba strach o práci nebo o bydlení…

13:29:26

Otázka: Jaký máte názor na pana Babiše? Byl v STB....

Táňa Šormová: Velmi rozporuplný.

13:29:00

Otázka: Myslíte si, že volby zase vyhraje HDK nebo tentokrát ANO?

Táňa Šormová: Nechme na výsledku voleb a především na voličích. Netroufám si odhadovat, protože Hradec dokázal za minulá období, že je trošku nevypočítatelný.

13:27:14

Otázka: Která strana vám je i pro případné povolební vyjednávání nejbližší?

Táňa Šormová: Nechci na to teď odpovídat. Povolební vyjednávání jsou po volbách, teď je to předčasné. S některými stranami se hodně shodujeme, ale volby ještě neproběhly, ale na úvahy, kdo je nejblíž, je ještě čas. My nebudeme ti, kdo bude oslovovat. 

13:26:17

Otázka: Dobrý den. Jaký je váš názor... máme se líp než před rokem 1989 nebo hůř?

Táňa Šormová: Nedá se odpovědět jednoznačně – v něčem lépe, v něčem hůře. Někdo se má hůře, někdo se má lépe… Co považuji za ostudné, což není otázka města, je stav kolem seniorů, tam má stát velký dluh.

13:24:58

Otázka: Co nabízí vaše strana v sociální oblasti?

Táňa Šormová: 1) Hradec jako město stárne, takže pozornost by měla mířit na seniory, v programu to tak i máme. 2) K řešení je také bydlení pro seniory. Takový člověk třeba ještě bydlí sám, ale nepotřebuje ještě domov důchodců. Tyto byty v Hradci chybí.  3) Chybí tady hospicová péče. 4) Míříme také na bydlení mladých lidí. Město se kdysi chlubilo, že je pro mladé, ale současná bytová politika není pro mladé příznivá. 5) Péče mobilní – nevím, jestli teď je dostačující, ale je tu hodně co dotvářet. 6) Rozšíření domova důchodců – ten je zřizován krajem, není to úplně otázka města, ale bez vzájemné spolupráce to nepůjde. 7) V programu se zaměřujeme také na hendikepovaní lidi, tedy zajistit bezbariérové přístupy. Těch věcí máme v programu hodně a myslím, že v tomto se shoduje většina stran, která kandiduje.

13:20:20

Otázka: dobrý den, nemyslíte si, že myšlenky komunismu jsou už přežité?

Táňa Šormová: Nemyslím. Když si vezmu komunismus jako opravdu myšlenku, tak přežitý není. Kdysi jsme se učili o utopickém komunismu, otázkou je, zda ty myšlenky jsou naplnitelné. Můj názor je, že člověk je člověk, má nějaké vlastnosti a spousta věcí, které s sebou komunismus nese, je naivní a těžko plnitelná.

13:18:22

Otázka: Co vaše strana může nabídnout mladým lidem?

Táňa Šormová: Obecné povědomí je, že zrovna do naší strany se mladí nehrnou, to je bohužel pravda. Nabídnout můžeme program, který je cílený také na mladé lidi. Pokud je otázka směřovaná na to, jestli se chtějí stát členy KSČM, tak jim nabízíme práci. Aby každá strana mohla fungovat, tak ti, kdo v ní jsou, musí odvádět práci, která těm lidem pomůže. Bohužel mnoho mladých lidí dnes upřednostňuje jiné věci, velmi často se setkávám s názorem, že veřejná práce není dobře doceňována. Mnoho mladých lidí řeší osobní problémy či rodinu a veřejná práce v jakékoliv straně ubírá čas. Veřejnou práci lidé nesmí dělat pro svůj osobní prospěch.

13:14:57

Otázka: Považujete KSČM za demokratickou stranu?

Táňa Šormová: V současné době ano.

13:14:40

Otázka: Jaký je váš názor na prezidenta Gottwalda? Pardubický Snopek ho celkem i chválil...

Táňa Šormová: Každý člověk má své dobré i nedobré vlastnosti. Předpokládám, že to tak bylo i u Gottwalda. Netroufám si říct, že všechno, co ve svém životě udělal, bylo úplně špatně a naopak. Byl ve své době, žil v nějaké době, ta doba s sebou nesla spoustu věcí a možná i podlehl svému okolí. Mohlo to souviset i s osobními vlastnostmi. Nechci ho odsuzovat, nežila jsem v té době a  nechci posuzovat. Spousta věcí byla dobře a spousta nebyla dobře.

13:12:39

Otázka: Zpíváte si doma internacionálu?

Táňa Šormová: Ne, nezpívám.

13:12:19

Otázka: Dobrý den, souhlasíte s tím, že když má někdo jiný názor než vy, patří do pracovního tábora či do vězení? Takto se totiž komunisté chovali, když byli u moci. Zajímalo by mne tedy, jestli uznáváte zločinnost komunistického režimu mezi lety 1948-1989?

Táňa Šormová: Já osobně lidi, kteří mají jiný názor než já, nepovažuji za své nepřátelé. Mají jiný cíl a jdou k nim jinou cestou, to je v pořádku, je to jen o hledání kompromisu. A pokud to je ku prospěchu, tak by se všechny strany měly vždycky dohodnout.

13:10:01

Otázka: Která média sledujete a považujete je za důvěryhodná?

Táňa Šormová: Sleduji ČT 1, Novu, Primu a sleduji také Východočeskou televizi. Čtu noviny – Haló noviny, Mladou frontu či Právo. Snažím si dělat obrázek sama z více stran, jsem v tomto hodně opatrná, zejména na internetu.

13:07:46

Otázka: Jaký názor máte na současného primátora? 

Táňa Šormová: Každý primátor, i ten současný, má pozitivní vlastnosti, je za ním kus práce, ale samozřejmě by se našlo spousto nedokončených a nedotažených věcí. Hodnocení přinesou nadcházející volby. Pokud pracoval dobře, tak místo obhájí. Pokud jeho práce není vnímána stoprocentně, tak se to asi také projeví.

13:06:29

Otázka: Jaké máte z politiky zkušenosti?

Táňa Šormová: Myslím, že poměrně velké. Po roce 1989 jsem byla v prvním městském zastupitelstvu jako její členka. Až doposud jsem byla třikrát zastupitelkou města. Již čtvrté období jsem zastupitelkou Královéhradeckého kraje, z toho ve dvou jsem byla uvolněnou zastupitelkou – v jednom jsem byla předsedkyní kontrolního výboru a v jednou radní pro školství, sport a volnočasové aktivity.

13:04:03

Otázka: Dobrý den, opravdu si myslíte, že byste měla na funkci primátorky HK?

Táňa Šormová: Přiznám se, že jsem až takhle nepřemýšlela o téhle roli. Myslím si, že naše strana nemá ambice na primátora. Určitě je to funkce velice náročná a zodpovědná, a pokud by k tomu došlo, dokázala bych se s tím vypořádat, ale předpokládám, že to tak nebude. Spíš než primátorské ambice se chceme v roli zastupitelů podílet na dění ve městě, aby šlo dopředu a aby se tady lidem dobře žilo. Není to jen o té funkci primátora, je to i tom být dobrým zastupitelem a odvádět kvalitní práci.

13:01:43

Táňa Šormová: Dobrý den, přeji příjemné čtení a aby dnešní den byl pro všechny hezký!

12:36:06

On-line chat začíná ve 13:00 hodin.