Online zpravodajství

10:19:58

On-line chat skončil!

10:19:51

Filip Sedlák: Ještě jednou děkuji Východočeské televizi, děkuji divákům za otázky. Chtěl bych vyzvat všechny, aby se voleb účastnili, aby to nebylo pouze 40 % obyvatel města, kteří jinak o primátorovi rozhodují. Na všechny otázky, co byl zaslány, bych rád odpověděl a tyto odpovědi najdete na našich webových stránkách www.nasepardubice.cz, které průběžně doplňujeme a upravujeme. Na závěr… Sice Martin má číslo na Andreje, ale zase vy máte všichni číslo na mě – 605910794. Volejte mezi 20. až 23. hodinou.

10:17:17

Otázka: Co vám pořád vadí na přednádraží, vždyť to vypadá dobře a jinak to udělat nešlo, ne?

Filip Sedlák: Podle mě to byla nevyužitá příležitost, protože se v podstatě jedná o novostavbu, která mohla být pojata mnohem funkčněji. Nefunkčnost například křižovatky u nádraží je to, co nejvíce vyčítám současnému vedení města spolu s neřešením možnosti parkování v této lokalitě, na kterou jsem i pana primátora při veřejném projednání v roce 2015 upozorňoval. Když uvážím, že za asi 40 milionů navíc zde mohlo být podzemní parkování s kapacitou přibližně 120 míst, tak si myslím, že to je ztracená příležitost, kterou nyní trpíme všichni.

10:14:58

Otázka: Máte plný úvazek práce nebo DPČ? Popřípadě brigády? Chcete mít rodinu? Kde se v životě vidíte za pět let?

Filip Sedlák: Upřímně mi přijde trapné před volbami ve 100tisícovém městě řešit toto, ale budiž. V minulém roce jsem si zřídil i živnostenský list a několik let jsou moje hlavní příjmy z kondičního trénování atletiky všech věkových kategorií od dětí až po dospělé. Přiznám se, že již čtvrtým rokem nejsem nikde ve fabrice osm hodin denně, ale snažím si svou výdělečnou činnost sladit s činností zastupitelskou.

10:12:50

Otázka: Kdo platí vaši kampaň?

Filip Sedlák: Naše kampaň je výrazně nízkorozpočtová, takže si ji platíme sami. Sami jsme si koupili trička, sami se skládáme na tisk materiálů a z velké části budeme pracovat na přesvědčování jinými cestami, než použitím billboardů. Rozpočet kampaně je přibližně kolem 50 tisíc korun. Nemůžeme se rovnat velkým parlamentním stranám co do financí, ale troufám si tvrdit, že odborností některých kandidátů tyto strany převyšujeme.

10:10:57

Otázka: Pane Sedláku, jste pro nebo proti zbourání domu u nádraží?

Filip Sedlák: Jet o nekoncepční řešení, navíc do domu bylo investováno mnoho milionů a každým rokem tento dům generoval příjem okolo dvou milionů. A myslím, že řádný hospodář by bourat něco, co funguje, neměl. Když k tomu navíc připočtu, že podle mých informací by autobusové nádraží mohlo zůstat na svém místě, jak je, a bylo by začleněno do nové plánované stavby soukromého investora, tak si myslím, že demolice tohoto domu postrádá smysl. Důvodů je samozřejmě více, ale přesahují prostor tohoto chatu.

10:08:42

Otázka: Proč tolik nenávidíte primátora Charváta a hnutí ANO 2011?

Filip Sedlák: Stejně jako hnutí ANO v roce 2013, tak i jemu jsem chtěl dát možnost toto město posunout dál, bohužel však nemám pocit, že by se tak dělo. To je věc, kterou mu vyčítám nejvíc –  nevyužitý potenciál čtyř let – mohl být využitý mnohem lépe. Přiznávám, že se to oboustranně posunulo do osobní roviny, což nemusí být pro pozorovatele dobře.

10:06:48

Otázka: Přivážete se k rezavému Červeňáku, pokud tam povede silnice?

Filip Sedlák: Přivazovat se nebudu, most je v takovém stavu, že při zahájení stavební činnosti, si myslím, že spadne sám. Když se na něho jdete podívat, na některých místech jsou traverzy tloušťky jednoho centimetru zrezlé, že z nich nic nezbylo.

10:05:30

Otázka: Pane Filipe, moc vám fandíme a věříme, že změníte Pardubice.

Filip Sedlák: Děkuji moc a doufám, že pokud budu mít možnost něco změnit, tak že vás nezklamu.

10:04:39

Otázka: Je výrok pana Kolovratníka lež nebo částečná pravda?

Filip Sedlák: Je to lež. Již asi šestým rokem na úřadu práce nejsem veden a rozhodně jsem si nevydělával na černo a nikdy jsem žádné sociální dávky nepobíral. A pokud v podstatě jediné, co na mně političtí nepřátelé vyhrabali, je tato lež, která se stále opakuje, tak mě to jednak mrzí a jednak na sobě tato obvinění nehodlám nechat. Proto jsem pana poslance vyzval k omluvě, kterou by jako správný chlap měl provést, anebo tyto informace vůbec neuvádět.

10:01:47

Otázka: Pane Sedláku, píšete kraviny. Na Sádkách lávka udělat nejde, rybáři s tím nesouhlasí. A vy si do programu dáte, že jo. Tak nejste padlý na hlavu?

Filip Sedlák: Stejně jako u Nového jezera, tak i zde je v návrhu nového územního plánu dokonce počítáno s propojením těchto lokalit. Nicméně vím, že hráze nepatří městu, ale je to tak nádherné prostředí, že si myslím, že je důležité se domluvit ku spokojenosti všech na tom, aby se touto oblastí dalo procházet. Obyvatelům toto spojení ušetří mnoho času, a proto si myslíme, že je důležité se o něj snažit.

09:59:32

Otázka: Proč špízujete zastupitele na jednání? Na co v počítači koukáte vy?

Filip Sedlák: Když jedete po dálnici a vidíte dělníka, jak se opírá o lopatu, tak jsou toho plné komentáře, plný facebook a všude slyšíme řeči o tom, že se nemaká. Kupodivu na politiky tento můstr podle některých nelze uplatnit. Přitom jsou placeni z daní nás všech. Proto myslím, že při jednání zastupitelstva by se měli věnovat čistě otázce programu jednání, nikoliv sledování videí, hraní her a dalších nesouvisejících činností. A na co se koukám já? Když jsem na našem malém zastupitelstvu, tak vždy na body související s programem a návrhy usnesení. Pokud tedy mám počítač vůbec zapnutý.

09:56:44

Otázka: Podáte trestní oznámení na Martina Kolovratníka? Jaký trestný čin spáchal?

Filip Sedlák: Mám to v plánu, pokud mi to někdo nerozmluví nebo moje naštvání z křivého obvinění mojí osoby nevyprchá, což se může stát. Ale myslím si, že poslanec by neměl nikoho bez důkazů obviňovat jen proto, že ho chce politicky poškodit.

09:55:04

Otázka: Které místo se vám v Pardubicích nejvíce líbí?

Filip Sedlák: Je jich více a všechna jsou spjata s přírodou. Např. území Červeňáku, zámecké valy, polabinské louky a oblast Závodu Míru s velkými duby.

09:54:04

Otázka: Největší problém Pardubic?

Filip Sedlák: V jednom rozhovoru jsem uváděl, že to je doprava. A ta je samozřejmě tím nejviditelnějším problémem. Ovšem je to spíše jenom manifestace nefungování vnitřních mechanismů města – nespolupráce s obvody, krajem a státem, nekoordinace stavebních akcí, uzavírek nebo v některých případech i házení si klacků pod nohy. Věřím, že když by všichni chtěli spolupracovat tak, jak tvrdí na billboardech, tak žijeme v ráji.

09:52:24

Otázka: Kdo byl podle vás nejlepší polistopadový primátor?

Filip Sedlák: Na tuto otázku se těžko odpovídá, protože politiku vnímám aktivně posledních 12 let a některé kandidáty si prakticky vůbec nepamatuji. Každý z primátorů měl svá pozitiva i negativa.

09:51:20

Otázka: Pane Sedláku, spolupracujete s Piráty?

Filip Sedlák: V roce 2017 v parlamentní kampani jsem je podporoval a jsem rád, že se do PS dostal někdo nový. Ovšem na komunální úrovni mám rozpačité dojmy, protože několik čelních kandidátů bylo v minulých volbách na kandidátkách jiných stran. Proto mi přijde odvážné to nazývat svěžím větrem, nicméně dodávám, že právě proto, že ty kandidáty znám a s některými v některých ohledech spolupracuji na jiných kauzách, tak v případě úspěchů jak Pirátů, tak NP, bych alespoň na dílčích programových průnicích rád spolupracoval. Přes všechny výhrady si uvědomuji kvalitu a odhodlání některých jejich kandidátů.

09:48:42

Otázka: Pokud byste se stal primátorem, co jako první uděláte?

Filip Sedlák: Seznámil se s úřadem a s lidmi, které ještě neznám. Poté bych začal od toho nejjednoduššího, což znamená prosazovat maximální transparenci úřadu. To je totiž velice levné a jednoduché. Bohužel jsme v situaci, kdy spousta materiálů, a to i velice důležitých, je veřejnosti obtížně přístupná. Aby se město zlepšilo, musíme spolupracovat jak politici, tak občané, aktivisté a každý, kdo má zájem. Dát lidem informace, které chtějí, je první krok, to je ta spolupráce. Oblast transparence řešíme v našem programu jako velice důležitou otázku hospodaření a fungování města.

09:45:55

Otázka: Jste zastupitel na jedničce, jste pro zrušení obvodu?

Filip Sedlák: Obvody někdy pracují lépe a úsporněji než samotné město. Otázka zrušení obvodů je velice komplikovaná a nese s sebou další souvislosti. Nicméně věřím, že město velikosti Pardubic nepotřebuje obvodů osm. A stejně tak věřím, že vlna odporu proti jejich zrušení je z velké části motivována tím, že by spousta starostů, místostarostů a radních přišla o příjem.

09:44:00

Otázka: Pane Sedláku, jste bývalý Pardubák. V kolikáté straně jste a proč jste od Pardubáků odešel?

Filip Sedlák: Pardubáci jsou občanské sdružení a název komunální kandidátky, nikoliv politická strana. Jsem a byl jsem členem pouze jedné strany, kterou jsem v roce 2012 sám založil. Odešel jsem, protože jsem nabyl dojmu, že to, co se slibovala před volbami, neodpovídalo tomu, co bylo po volbách. A jelikož jsem za politiku chtěl odpovídat sám, tak jediné možnosti, co zbývaly, byly buď se osamostatnit, nebo se na politiku vykašlat. Jak jsem se rozhodl, vidí každý.

09:42:05

Otázka: Na facebookovém profilu Vám někteří jedinci kritizují projekt takzvaného malého Chorvatska v Pardubicích, že je to nemožní. Myslíte si, že je to reálné? Opravdu by Pardubice mohly mít takový písák? Myslím, že pro maminky s dětmi by to bylo fantastické. 

Filip Sedlák: Nejenom reálné, ale i nutné. V prvé řadě je to poslední protipovodňové opatření na ochranu města před stoletou vodou. Vychází z územního plánu, byla pro něho zpracována dokumentace a nyní se nám otevírá jedinečná možnost ho realizovat společně se stavbou severovýchodního obchvatu, ušetřit výrazné množství finančních prostředků a udělat něco pro lidi. Chápu, že ostatním stranám se toto principiálně nelíbí, protože podpora mezi veřejností pro tento návrh je značná.

09:40:09

Otázka: Jste zatupitelem prvního obvodu. Ptal jsem se Vašich kolegů zastupitelů, co jste na jednání obvodu prosadil či se snažil prosazovat. Prý nic moc, kdyby jste otevřel jen desetinu toho, co píšete na svých stránkách, to by bylo...

Filip Sedlák: Pokud zastupitel chce něco prosadit a je jedním z patnácti jako já, tak musí získat dalších sedm kolegů na svou stranu. Bohužel mám pocit, že tito kolegové nemají zájem hlasovat pro to, co ten druhý navrhne. Skoro zázrakem se mi podařilo prohlasovat, aby materiály pro jednání Zmo byly veřejně přístupné. Když jsem chtěl dosáhnout nahrávání našeho jednání, to už se prosadit nepodařilo. Na posledním Zmo jsem chtěl například, aby mě zastupitelstvo pověřilo jednáním s majiteli pozemků Prokopky s cílem zprostupnit ji pro obyvatele města a umožnit jim tak zkrátit si cestu. Hlasoval jsem pro to sám. Většina byla proti a dva se zdrželi. Tudíž prosadit něco sebelepšího je vždy o tom sehnat dost dalších zastupitelů pro tento nápad.

09:36:55

Otázka: Proč se chlubíte, že jste začal zachraňovat Červeňák, když s tím přišli jiní v době, kdy jste o Červeňáku neměl ani tušení?

Filip Sedlák: Nechci se chlubit, ale pokud hovoříte o iniciativě Přírodní park Červeňák, tak spolu s ČSOP jsem v roce 2015 stál u jejího zrodu. Od té doby se snažíme o převod pozemků do majetku města s cílem zlegalizovat zde pohyb obyvatel a vytvořit zde přírodní park pro rekreaci. Pokud byly dřívější aktivity, tak se omlouvám, ale nevím o nich. Více se dozvíte na www.ppcervenak.cz.

09:34:57

Otázka: Zaujalo mě ve vašem programu vytvoření vodní plochy u Dubiny. Kontaktoval jste předběžně majitele pozemků, zda by souhlasili s prodejem městu? A byl by rybník průtočný? A je ta půda, která by byla vytěžena, vhodná ke stavbě severovýchodního obchvatu? Děkuji za odpovědi. Aleš Novák.

Filip Sedlák: S některými majiteli jsem mluvil a jejich výhrady znám. Nicméně je v lokalitě Dubiny toto opatření jako poslední protipovodňové, aby byly Pardubice chráněny před stoletou vodou. Tento projekt vychází ze zpracované dokumentace pro územní rozhodnutí, z územního plánu města Pardubic a dlouhodobě s ním je počítáno, akorát se na to z nějakého důvodu zapomnělo. Dle projektu DUR a geologických průzkumů zemina vhodná je.

09:32:43

Otázka: Jste asi největší kritik všeho v Pardubicích, líbí se vám ta role?

Filip Sedlák: Kritizuji, protože všichni ostatní jenom chválí. Mám potřebu vyvažovat názory, a proto zmiňuji i ty, které nejsou mnohým po chuti. Chtěl bych být samozřejmě v té situaci, kdy bych mohl věci ovlivnit, a to je důvodem, proč s ostatními členy naší volební strany Naše Pardubice – Nechme město rozkvést kandidujeme na radnici.

09:30:52

Filip Sedlák: Děkuji Východočeské televizi za pozvání. Zdravím diváky a těším se na otázky.

08:45:09

On-line chat začíná v 9:30 hodin.