Online zpravodajství

12:20:14

On-line chat skončil!

12:20:07

Petr Vrzáň: Rád bych poděkoval televizi V1 za tento projekt, který dává zcela rovnocenně zástupcům kandidujících stran veřejný prostor, a chtěl bych vyzvat voliče, aby tak jako v roce 1990 masově obětovali čas, přišli v co nejvyšším počtu k volebním urnám a rozdali nově karty, protože nové zastupitelstvo bude chtít mít silný mandát ke změnám. A nemyslím si, že posledních 39 % voličské účasti je to správné kvórum, které by mělo rozhodovat. Takže přijďte a zvolte! Nebudu vám radit koho, protože to vy víte nejlépe. Děkuji!

12:17:45

Otázka: Jaký máte recept na křižovatku Mileta?

Petr Vrzáň: Mileta je evergreen už od doby, kdy jsem vstoupil do finančního výboru města v roce 2002. A jak jsem si nedávno přečetl, jde v jejím případě o 37. variantu, proto se divím současnému vedení města, že má v rukou platné územní rozhodnutí na její mimoúrovňové řešení s kruhovým objezdem a nejde touto cestou. Namísto tohoto elegantního a nadčasového řešení chce postupovat levnější cestou s úrovňovým křížením, který je sice levnější, ale bude neustále vyvolávat spory, což dokumentuje současný stav napadení a soudní rozhodnutí o dořešení hořickým stavebním úřadem. Již jsem o tom hovořil v případě dotazu na stadion – tady bych se zcela jednoznačně zeptal občanů, zda chtějí rychlé, i když dražší řešení křižovatky Mileta za současného odsunutí rekonstrukce stadionu o nějaký rok v čase. Podle odpovědi a většinového stanoviska bych se zařídil.

12:14:16

Otázka: Paní Maclová je prý romského původu, půjdete s ní do koalice?

Petr Vrzáň: Pokud je mi známo, paní náměstkyně Maclová je slušná občanka, a bez nějaké předpojatosti můžeme jednat o koalici s každým subjektem, který reprezentují bezúhonní lidé.

12:12:56

Otázka: Posloucháte Boba Dylana?

Petr Vrzáň: Velmi sporadicky, nijak ho nevyhledávám, protože mým ústředním oblíbencem je Karel Gott.

12:11:27

Otázka: Kolik máte na kampaň?

Petr Vrzáň: V Hradci Králové počítáme s rozpočtem 170 tisíc korun. Vše je vidět na transparentním účtu SPD.

12:10:36

Otázka: Kdy zas bude koncert Ortelu u Vrtule? Díkes ;-)

Petr Vrzáň: Nejsem informován od svého bratrance Václava Vrzáně, ale vzhledem k úspěšnosti uplynulých koncertů předpokládám, že se zase příští rok v programu této restaurace objeví.

12:09:46

Otázka: Zbavíte Hradec arabů, vietnamců, ukrajinců a slováků ?

Petr Vrzáň: Určitě nejsem pro radikální řešení, která zavánějí nucenými odsuny apod. Každý, kdo sem legálně přijde, žije v souladu s našimi tradicemi a dodržuje naše zákony, tady má místo. Kdo tak nečiní, má být v souladu se zákony potrestán, stejně tak jako rodilý Hradečák. Tady platí padni komu padni. Rozhodně bych ale z pozice města trval na tom, aby se nezvyšovala bezpečnostní rizika například tím, že zde probíhal výcvik afgánských pilotů a prakticky město, v jehož katastru je letiště, do toho nemělo co mluvit.

12:07:36

Otázka: Jak se stavíte v problematice cikánské otázky?

Petr Vrzáň: Já nerozlišuji občany podle původu nebo nechci je vůbec takto nazývat. Každý, kdo ctí naše zákony, slušně se chová, má v naší zemi místo, i tato menšina. Jenom bych si přál, aby byli trošku přizpůsobivější než dosud, ale již jsme si na ně zvykli a já jsem tolerantní člověk, takže beru ten stav, jaký je.

12:05:55

Otázka: Hradeckým zastupitelem jste dosud nebyl, máte za sebou již nějakou činnost ve městě?

Petr Vrzáň: Je pravda, že jsem v zastupitelstvu nikdy nebyl, ale v letech 2002–2006 jsem byl členem finančního výboru města. Nyní jsem členem kontrolního výboru krajského zastupitelstva, a jestli bych měl z historie uvést nějakou věc, která se z mé práce k Hradci vztahuje, tak by to bylo určitě zákonné odškodnění klientů České banky, jehož důsledkem bylo navrácení vkladu divadlu Drak. Nicméně v nadcházející dekádě to chci změnit a Hradci se chci věnovat na sto procent.

12:04:00

Otázka: Proč jste si vybral zrovna SPD?

Petr Vrzáň: Protože SPD má podle mého soudu nejlepší program, je to vlastenecké hnutí a vše, co říká Tomio Okamura, jako by mi plynulo přímo z duše.

12:03:09

Otázka: Chodíte na fotbal? Je oprava stadionu opravdu nutná?

Petr Vrzáň: Fotbal mám rád a sleduji ho na vrcholové úrovni, ale rekonstrukci stadionu bych po souhlasu občanů Hradce Králové vzešlých z referenda určitě odsunul a upřednostnil bych raději klíčovou křižovatku Mileta, která nám způsobuje v Hradci mnohdy dopravní kolaps.

12:01:59

Otázka: Dobrý den, nenechte se odradit, jste strana která jediná konečně říká pravdu narovinu, ikdyž to lidi nechtěj slyšet. Doufám, že se bude bránit proti stavění azylových domů v Hradci Králové! Hodně štěstí ve volbách

Petr Vrzáň: Děkuji za podporu. Určitě se nenecháme odradit od žádného našeho programového cíle, a pokud by se kdy objevila myšlenka na stavění azylových domů v Hradci Králové, tak obrátíme třeba Labe proti proudu, abychom tento návrh odstranili z povrchu Hradce Králové.

12:00:31

Otázka: Viděl jste někdy uprchlíka? Jak vypadal?

Petr Vrzáň: Viděl jsem je zejména na fotografiích a na záběrech ze sousedního Německa. Je z nich na první pohled patrné, že by i pro ně bylo lepší, kdyby se pomoc jim zacílila do oblastí, kde se narodili, kde jsou doma a kde mají své rodiny, neboť Česká republika je zemí našich předků a my máme svatou povinnost se postarat především o naše děti a budoucnost naší země.

11:59:09

Otázka: Co byste v roli primátora udělal jako první?

Petr Vrzáň: V roli primátora bych společně s radou okamžitě inicioval zrušení jízdného pro seniory nad 65 let, neboť to je věc, kterou je možné udělat okamžitě.

11:58:24

Otázka: Jaká je vaše profesní minulost?

Petr Vrzáň: Je takřka 28letá… Začal jsem jako OSVČ v oblasti obchodu, ale posléze jsem nastoupil do banky, pracoval jsem ve dvou bankách, poté jsem byl dva roky poslanec parlamentu, následně jsem byl ředitel v leasingové společnosti. Přes 10 let jsem byl zaměstnancem ministerstva financí, z čehož nejvýznamnější funkcí byl ředitel státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi, poté jsem šest let vedl největší profesní sdružení firem podnikajících v herním průmyslu s názvem Spelos. Od roku 2016 se orientuji na činnost pro Hradec Králové a posledním rokem jsem asistentem zdejšího poslance Zdeňka Podala.

11:55:37

Otázka: Říká se, že SPD není demokratická. Kdo vás určil jako lídra a proč?

Petr Vrzáň: SPD je určitě demokratická, protože v jejích orgánech se rozhoduje hlasováním nadpoloviční většinou. Vnitřně je organizována na kluby a já jsem předsedou klubu v Hradci Králové, proto mě zřejmě jejích zhruba 50 členů zvolilo za lídra a zřejmě k tomu přispěl i nejvyšší počet preferenčních hlasů z parlamentních voleb roku 2017. Ale nálepky o nedemokratičnosti jsou opět nepravdivé a falešné.

11:54:03

Otázka: S kým byste do koalice určitě nešli?

Petr Vrzáň: Není taková strana, která projde demokratickými volbami, o které je možné říci, že bychom s ní do koalice nešli. Za každým mandátem stojí slušní občané a voliči Hradce Králové, proto předem nemůžeme vylučovat žádného partnera na politické scéně.

11:53:11

Otázka: Jaký máte názor na MHD zdarma?

Petr Vrzáň: Jak jsem již odpovídal, MHD zdarma by měla být pro seniory nad 65 let. Když to finanční možnosti dovolí, tak si umím představit totéž pro mladistvé, ale úplně zdarma MHD nevidím, protože o to se pokoušel již socialismus a nevyšlo to. Takže bych se poučil z historie, a protože všechno má svou cenu, tak všechno nemůže být zdarma.

11:51:15

Otázka: Zdravím, jak by jste ohodnotil současné vedení města?

Petr Vrzáň: Ohodnotil bych ho známkou dostatečně, a to právě pro slabou míru v ochotě naslouchat občanům, ale i opozici či zastupitelstvu, a pro snahu protlačovat své záměry těsně přes koncem volebního období a zatěžovat další politickou reprezentaci smlouvami, které přesahují její čtyřletý mandát, viz poslední rozhodnutí o zadání realizace zhotovitele první etapy fotbalového stadionu. To bych v září pár dní před volbami prostě nechal na nové reprezentaci města.

11:49:03

Otázka: Dobrý den, jako jsou vaše tři priority na radnici? Děkuji za odpověď

Petr Vrzáň: 1. Revize hospodaření s cílem nalézt rezerva pro realizaci našich záměrů. 2. Posílení bezpečnosti ve městě dobudováním kamerového systému, který je v HK v katastrofálním stavu. Důležiré jsou bezpečné ulice bez rozdílu pro každého. 3. Věc, která se dá udělat velmi rychle bouchnutím do stolu, je po dohodě s dopravním podnikem nastavení jízdného pro seniory nad 65 let zdarma po vzoru Prahy, neboť když to jde tam, musí to jít i v Hradci. Naši senioři si to po celoživotní práci nepochybně zaslouží.

11:46:42

Otázka: V Hradci je hrozně drahé bydlení, řekněte mi, co s tím budete dělat? 

Petr Vrzáň: Cena bydlení se odvíjí zřejmě od nedostatku bytů, a to proto jedním z našich programových bodů je zahájení výstavby startovacích bytů pro mladé rodiny a revize kritérií pro přidělování městských bytů. Rozhodně bychom si přáli, aby se město zapojilo do družstevní výstavby, a pomohlo tak nastartovat zvýšení kapacity bydlení zejména pro mladé rodiny, které budou stále hůře dosahovat na hypotéky. Ale všelék vám určitě nenabídnu, nicméně se budeme snažit pro to udělat maximum.

11:44:57

Otázka: Co v Hradci Králové podle vás chybí? Akvapark, stadion...? 

Petr Vrzáň: V Hradci chybí průmysl, který by dal perspektivu a obživu mladým rodinám. Mám na mysli podobné giganty jako ČKD. Z demografických studií vyplývá, že mladí nám z Hradce odcházejí, a tím populace stárne, takže mi chybí vyšší uplatnění, průmyslové zóny, vize, jak posílit podnikání v Hradce a podobně.

11:43:36

Otázka: Líbí se mi myšlenky SPD, ale vadí pořád to strašení uprchlíkama, není to přehnané?

Petr Vrzáň: Není to přehnané, zvláště pak v situaci, kdy se tady bortí koncept Visegrádské čtyřky, neboť premiér Babiš tuzemským voličům sděluje, že nechce přijímat žádné uprchlíky, ale na druhé straně jeho europoslanci vystoupili ostře proti Maďarsku a Orbánovi, a tím bortí základy naší velice úspěšné spolupráce s V4. Ta hrozba je permanentní.

11:41:43

Otázka: Co udělalo špatně město ohledně Benešovky a co s ní budete dělat vy, když budete u kormidla?

Petr Vrzáň: Město udělalo špatně to, že ve svém rozpočtovém výhledu nevyčlenilo prostředky na její rekonstrukci, což my bychom chtěli dotáhnout, ale teprve až po realizaci klíčového dopravního uzlu, a to je křižovatka Mileta.

11:40:52

Otázka: S kým byste šli nejraději do koalice?

Petr Vrzáň: Nemáme žádnou takovou preferenci předem danou, vše bude záležet na výsledku komunálních voleb. Nejsme tedy předpojatí a vyčkáme případné oslovení ze strany vítěze komunálních voleb, protože se domníváme, že vítěz má právo sestavovat koalici a postavit do čela primátora. Jako zastánci přímé demokracie nesouhlasíme s tím, jak byla zrekonstruována koalice na kraji.

11:39:28

Otázka: Co nabízíte jiného oproti jiným stranách v Hradci?

Petr Vrzáň: Nabízíme dvě hlavní věci: posílení přímé demokracie, o kterém jsem již hovořil, tedy dát lidem v referendu rozhodovat o některých věcech, a poté bych se jako ekonom rád zaměřil na hospodaření města s majetkem, prověřil finanční toky, které zde tečou, a to za účelem nalezení rezerv k realizaci našeho programu.

11:38:17

Otázka: Koho jste volil za prezidenta?

Petr Vrzáň: Ve druhém kole jsem volil za prezidenta Miloše Zemana, protože se velmi dobře shoduje s hlavními cíli našeho programu a protože mě jeho protikandidát, pan Drahoš, nepřesvědčil o svých politických schopnostech.

11:37:09

Otázka: To nikomu v hnutí SPD nevadí, že si předseda Okamura odčerpává peníze stejně jako to dělal v úsvitu? 

Petr Vrzáň: To jsou jenom fámy, ke kterým nejsou žádné relevantní podklady. Hospodaření stran a hnutí dnes důsledně kontroluje specializovaný úřad, a pokud by něco takového byla pravda, tak to jistě povede k návrhům na zrušení takového hnutí, což se neděje, takže těmto populistickým výkřikům, které se snaží odradit naše voliče od tohoto vlasteneckého hnutí, nepřikládáme žádnou důležitost.

11:35:42

Otázka: Můžete objasnit význam vašeho volebního hesla: "POLITICI SI VZALI VAŠE MĚSTO, MY VÁM HO ZASE VRÁTÍME"? 

Petr Vrzáň: Nabyly jsme dojmu, že největším problémem v Hradci Králové je míra účasti občanů Hradce na rozhodování o hlavních záležitostech města. Mám téměř jistotu v tom,že občané si dnes myslí, že město rozhoduje 11členná rada, která si nechá svá rozhodnutí posvětit zastupitelstvem a občané nejsou vtaženi do rozhodovacích procesů. My jsme hnutím, které má vlajkovou loď přímou demokracii, tak bychom chtěli za pomoci zákona 22/2004 o místní referendu na klíčové rozhodnutí města vyhlásit referendum, aby o těch hlavních problémech občané rozhodovali. Chceme nabídnout občanům navrácení k rozhodování o veřejných věcech, které se jich týkají. A zároveň to má ještě jednu rovinu, a to tu, že jsme novým hnutím, jsme na politické scéně tři roky a nejsme ti politici, kteří dosud v HK rozhodovali, a tudíž očekáváme, že určitý segment voličů nám dá hlas a jako nové a ničím nezatížené hnutí nás zvolí do zastupitelstva Hradce Králové.

11:32:00

Petr Vrzáň: Srdečně zdravím všechny Hradečáky, zvláště ty aktivní, kteří chtějí přijít k volbám a vzít tak osud Hradce Králové na nejbližší čtyři roky do svých rukou.

11:27:38

On-line chat začíná ve 11:30 hodin.