Online zpravodajství

15:56:24

On-line chat s Rudolfem Coganem skončil. Děkujeme, že jste ho sledovali. 

15:56:09

Rudolf Cogan: Děkuju a konec.

15:55:44

Dotaz: Bude se v nejbližší době pracovat na zvýšené prujezdnosti kruhového objezdu v Ulibiciích? Děkuji B. Šmika

Rudolf Cogan: Myšlenka je přímé spojení (by pass) z Nové Paky směrem na Jičín, tedy mimo kruhový objezd, jak to bylo v době opravy kruhové křižovatky. Mluvil jsem o tom ministrem dopravy D. Ťokem, ale to nic neznamená. Důležitější je, že chce krajské Ředitelství silnic a dálnic a dělá na tom. Teď je to ve fázi studie proveditelnosti, pak uvidí zda bude třeba dokup pozemků. Na mysli to má i Mgr. Červíček šéf krajské dopravy. Já co tam jezdím denně si uvědomuju, jak moc by to všem směrům, tedy i od Jičína, protože se pak uvolní vlastní kruháč.

15:48:52

Dotaz: Dobrý den, od pondělí 30.7. probíhá oprava silnice 1/16 od Kumburského Újezdu k Nové Pace. Vznikají zde dlouhé kolony, a nepříjemné dopravní komplikace. Co všechno oprava zahrnuje a jak dlouho bude probíhat?

Rudolf Cogan: Ještě týden bude omezení na dlouhém úseku. Firma to trochu fláká - v neděli jsem jel směr Jičín v 10:45 a jezdilo se ve dvou pruzích a jedu zpátky ve 12:15 a už tam byly regulovčice a dlouhé kolony. Musíme je přimět, aby pouštěli oba směry a taky regulovčíci jsou rychlejší než světla. Hlavně, aby to řídili lidi. První etapa jen Kumburský Újezd - Studenka, pak k horní pumpě a následně dvě etapy od pumpy až pod sídliště, na křižovatku K Aleji. První úsek bude zdržovat propustek před firmou NADOS, poslední etapa by i tak měla skončit do konce listopadu. Celkově jsem za tuto stavbu rád, je to 31 milionů Kč ze státního rozpočtu a průjezd Novou Pakou po I/16 je „výkladní skříní” města - tak nás přespolní vnímají. I prezidenta V. Klaus vzpomínal, jak jim při průjezdu Novou Paku viadukt shazoval sáňky ze střech autobusů.

15:41:40

Dotaz: Kdy se bude moct dojet na Kumburský Újezd?

Rudolf Cogan: Jízda z Nové Paky na Kumburský Újezd, tzn. 4 km je teď na hodinu. Nicméně během týdne by se měl „zabalit” úsek od Kumburského Újezdu k firmě NADOS, a tam se pak delší dobu řešit propustek a bude tam i provizorní most. Takže nynější jednopruh dlouhý 700 m se zkrátí na cca 200 m, možná jen na ten most. Nicméně až tento úsek skončí bude se dělat směr Nová Paka až k benzínové pumpě horní, takže na Kumburský Újezd se rychle dostaneme až někdy koncem listopadu, až se nový asfalt dostane k ulici V Aleji. Zároveň se musím trochu omluvit, původně jsem rozhlašoval, že se začne v Nové Pace, já přímo v prvním úseku bydlím, ale to firma nakonec změnila, když speciální asfalt pro města - je tišší při provozu vozidel - nelze pokládat ve vedrech. Nakonec se začalo na Kumburském Újezdě a já jsem za hlupáka.

15:35:26

Dotaz: Dobrý den, jak to vypadá s výstavbou silnice R35 z Turnova přes Jičín do Hradce Králové?

Rudolf Cogan:  D 35 není moc vidět v médiích, ale taky se na tom dělá, v okolí Pardubic už to vzniká. V našem kraji by se měli v letech 2020 - 2025 dělat např. úseky kolem Hořic, Úlibic, pokud vím, nebude to celé najednou, ale v různých místech.

15:32:51

Dotaz: Jak je to s výstavbou dálnice do Polska. Kudy povede a kdy bude postavena. Angažuje se v tom kraj nějak, nebo to jde zcela mimo něj? Děkuji. Václav Pačesný

Rudolf Cogan: HK - Jaroměř - Kocbeře - Trutnov - Bernartice - Lubovka, ale bez záruky. Žiju v tom, že by první úsek na Jaroměř měl být docela rychle, tzn. na začátku příštího desetiletí. Dál bych už jen spekuloval. Kolega Červíček má dálniční problematiku dobře promyšlenou a myslím, že má dobré „spojení” s ministerstvem dopravy.

15:29:03

Dotaz: Jste prý velice dobrý sportovec. Jak kloubíte sport a práci dohromady? Jan Postánecký, Nová Paka

Rudolf Cogan: Trénuju kolik snese tělo, takže to stačí, občas bych potřeboval víc odpočívat, hlavně psychický stres mi docela vadí.

15:26:35

Dotaz: Vážený pane, slyšel jsem o problémech s financováním nemocnic obecně. Jak si stojí naše nemocnice? Karel Rakouský, Stará Paka

Rudolf Cogan: Nemocnice v kraji generují ztrátu 200 až 300 mil. Kč, takže to doplácí krajský rozpočet. Ve Staré Pace nemocnice není, v Nové Pace byla zrušena v roce 2006 (a tehdy byla ekonomicky soběstačná myslím). Nejblíže je pak nemocnice v Jičíně a v kraji hospodaří skoro nejlépe, po započtení vyrovnávací platby od kraje bude okolo nuly. Tedy drží plán.

15:22:58

Dotaz: Pane radní, co říkáte našim silnicím a kolik do nich dáte? Petr Skála, Náchod

Rudolf Cogan: V tomto spoléhám kolegu náměstka M. Červíčka a plně mu důvěřuju, že se o silnice stará ve správném pořadí užitečnosti. Spolu s dotacemi jde na opravy a modernizace cca miliarda ročně, je to rozpočtová priorita. Při hodnotě našich silnic cca 12 miliard je třeba na udržení stavu cca půl miliardy ročně, takže věřím, že stav se zlepšuje, nejen udržuje. Vedle krajských jsou tu ale i silnice státní, mnohem důležité - potřebujeme dálnice, ale na tom se myslím docela dělá, jak D11, tak D35.

15:17:30

Dotaz: Pane Cogane, v čem vidíte problémy financování kraje? Jan Vidín, Sobotka

Rudolf Cogan: Peněz není nikdy dost, zdroje jsou vždy omezené, to je axiom. Nicméně teď myslím, že samosprávy v ČR mají peněz docela dost. Za mě je hlavní úkol neutrácet za provoz a investovat do oblastí, které přinesou velký užitek - silnice, nemocnice, střední školy. Aktuálním problémem je již zbytečné hromadění peněz na účtech kraje, držíme totiž i peníze na investice již od počátku jejich přípravy. Dalším úkolem je kumulovaná i nově vznikající ztráta v nemocnicích, ale i na tom se dělá. Z podstaty široké koalice vychází trochu nešetření, nejlíp se šetří v malé koalici. Je to vše denní boj, ale řada členů zastupitelstva financím rozumí a to dost pomáhá, samozřejmě spíše těch pravicových.

15:10:08

Dotaz: Pane radní Cogane, jak finančně pokryjete výstavbu nemocnice Náchod, a kdy bude plně funkční? Věra Nováková, Hořice

Rudolf Cogan: Je pokryta - je to rozpočtová priorita č. 1, Náchod nebo nic. Dokončení logicky plánujeme do voleb - tedy otevření nového pavilonu zejména operačních oborů, podzim 2020.

15:07:40

Dotaz: Jak vysoké je zadlužení KHK a je podle Vás únosné? Jiří Sovák, Valdice

Rudolf Cogan: K dnešnímu dni cca 200 mil. Kč. Kdyby nebylo nemocnice Náchod tak jsme příští rok na nule. A to má jen Plzeňský kraj. Takto se pohybujeme mezi druhým a třetím místem mezi kraji v ČR. Bohužel se nám to zkazí s dalším postupem výstavby Náchoda, ten je nasmlouván za 1.350 mil. Kč za stavbu a dále budeme pořizovat vybavení - přístroje a nábytek za cca 300 mil. Kč, což mi nedává spát. Máme pro to otevřen i úvěr 900 mil. Kč, ale ten zatím nečerpáme. A nepřeju si, aby kraj otevíral další úvěr. Splácení úvěru na nemocnici je nastaveno poměrně narychlo, ale už teď vím že i v příštím volebním období budou potřeba peníze mimo rozpočet např. na domov pro seniory Biřička nebo Vrbenského kasárna. Jsou kraje, které dluží v rozsahu jednoho roku daňových přijmů, co je u nás cca 4,2 miliardy, od tohoto stylu jsme dost daleko.

15:00:10

Dotaz: Pane Cogane, chystá Královéhradecký kraj nějaké nové formy podpory pro obce? Marta Vančurová, Hořice

Rudolf Cogan: Běží program obnovy venkova s cca 60 miliony Kč ročně, na individuálních dotacích je to ročně 20 - 30 mil. Kč. Na vodohospodářskou infrastrukturu jde okolo 50 mil. Kč. Na víc nemáme. Musíme se starat hlavně o ty silnice, to obcím skutečně pomůže, nikoli nějaké selektivní poskytování dotací.

14:57:08

Dotaz: Pane radní, jak to vypadá s budoucností kláštera v Nové Pace? František Sedláček, Stará Paka

Rudolf Cogan: Teď se teprve řeší budov kláštera, doposavad jen pavilon psychiatrie a provozní budova nemocnice, to vyřešil spolek Život bez barier s pomocí dotací. Nyní je dotace na jádrovou budovu kláštera, je to 48 milionů z evropských fondů a hledá se spoluúčast 45 milionů. 

Klášter je dominanta města a taky stojí hned vedle barokního chrámu, je to důležitý úkol, aby tam nevznikla vybydlená budova.

14:53:00

Dotaz: Pane radní, jako prostý občan tohoto kraje se ptám, proč nebyl akceptován vítěz krajských voleb? Tento dotaz zajímá mnoho lidí z mého okolí. Jiří Vysocký, Hradec Králové

Rudolf Cogan: Není to správné, ale rozhodla většina v zastupitelstvu. V Nové Pace jsme také v roce 2002 utvořili z druhého místa jako Sportovci pro Novou Paku koalici proti vítězi voleb, to prostě patří k politice. Na druhou stranu, nebýt v radě není žádná prohra, já jsem teď 4 roky byl na kraji v opozici a bylo to super, myslím, že jsem měl docela vliv, ale byla to makačka, měli jsme na 22 opozičních členů zastupitelstva 1 pracovnici a bojovali jsme proti úřadu o 400 úřednících. Nakonec vzniklo určité pochopení mezi mnou a radou kraje a dost věcí šlo prosadit. Teď jsou kolegové z ANO z nejlepších členů zastupitelstva, pečlivě je poslouchám a dám na jejich názor.

14:45:31

Dotaz: Jak dalece je krajský úřad otevřený vůči občanům kraje, pokud se týká výstupů o činnosti kraje? Kamila Švehelková, Lázně Bělohrad 

Rudolf Cogan: Málo. Ale snažíme se. Je tam řada možností, jak jít dál, vlastně blíž k lidem. Třeba důvodové zprávy k návrhům pro radu a zastupitelstvo se nezveřejňují, při tom to je škoda, to jsou kolikrát krásné texty, které objasňují podstatu věci. Teď se dělají nové webové stránky kraje, tak snad něco se posune. Mně se ani moc nelíbí orientace v budově a taky stav náměstí uprostřed úřadu - tam se člověk bojí být a rychle přeběhne. Tak nějak se s těmito otázkami a podobnými potýkáme v komisi pro otevřenost.

14:40:48

Dotaz: Dobrý den, o obchvatu Nové Paky se hovoří desítky let, nejzazších termínů dokončení bylo bezpočet. Jaké jsou poslední relevantní informace (vč. termínů) v tomto směru? Děkuji, Šorm.

Rudolf Cogan: Nyní je podána žádost o stavební povolení. Až bude stavební povolení, může se soutěži o dodavatele stavby. Nikdo rozumný neříká, kdy to bude, tedy nestanovuje termín dokončení. Nyní se např. vyskytla potřeba průzkumu pyrotechniků … Nicméně důležité je, že se na tom dělá. A já mám s krajského pracoviště Ředitelství silnic a dálnic velmi dobrý pocit, zaprvé to umí, za druhé se snaží - je tam ještě dost právních problémů k řešení - např. některá věcná břemena. 

14:36:38

Dotaz: Jaké jsou investiční priority kraje ve vztahu ke střednědobému výhledu rozpočtu kraje, které mají podstatný vliv na rozvoj kraje? Jan Kameník, Jičín

Rudolf Cogan: 1. Nemocnice Náchod, 2. projekty s podporou dotací, zejména těch 80 a více procentních, 3. krajské silnice. Priorit musí být málo, jinak to nejsou priority. 

14:33:52

Dotaz: Co je Vaší prioritou ve Vaší práci? Žaneta Prokopová, Hradec Králové

Rudolf Cogan: Finanční rovnováha kraje. Resp. přál bych si, aby kraj měl hodně peněz a celkově byl bohatý. A abychom investovali do našeho majetku. Moje osobní priorita jsou pak silnice - doprava drží kraj pohromadě.

14:31:00

Dotaz: Dobrý den pane radní, jak vnímáte, že náš kraj je v podpoře sportu jedním z nejslabších v rámci ČR. Samozřejmě vím, že kraj má jiné důležité priority (silnice, školy, nemocnice, sociální oblast), ale nezasloužil by si sport přeci jenom více prostředků a třeba i investičních. Děkuji za odpověď. 

Rudolf Cogan: Vím o tom a radost mi to nedělá. Nicméně já jsem radní pro finance, tak se starám o to, aby se rozumně hospodařilo, a snažím se nestranit žádnému resortu.

12:15:55

On-line chat s Rudolfem Coganem začíná ve 14:30 hodin.